دوشنبه 01 مهر 1398

مشاهده خبر

شرکت در 112 نمایشگاه داخلی و خارجی؛ بخشی از دستاوردهای صنایع دستی فارس در سال گذشته

شرکت در 112 نمایشگاه داخلی و خارجی؛ بخشی از دستاوردهای صنایع دستی فارس در سال گذشته

مدیرکل میراث فرهنگی فارس در آستانه روز جهانی صنایع دستی، به بیان دستاوردهای این حوزه در سال 97 پرداخت

.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری با بیان مطلب فوق اظهار داشت: مهمترین دستاورد حوزه صنایع دستی استان در سال ۹۷ ، ثبت جهانی منبت آباده  بود و این مهم  منجر به معرفی هر چه بیشتر این هنر و حمایت و دلگرمی تولیدکنندگان و صنعتگران فعال این رشته در دنیا خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی فارس در ادامه به میزان صادرات صنایع دستی استان پرداخت و اضافه کرد: در زمینه صادرات نیز، بدون احتساب فرش و زیورآلات، میزان صادرات صنایع دستی استان در سال گذشته با رشد قابل توجه 5/17 درصد، به  رقم (2592071 دلار) رسید.

امیری با مهم دانستن مسئله آموزش در رونق تولید و ایجاد اشتغال افزود: در سال 97،  تعداد 10 تفاهم نامه آموزشی منعقد و  2 هزار و 840 هنرجو در 22 رشته در تمامی شهرستانها استان  دوره های آموزش را سپری و یک هزار و 45  گواهینامه آموزشی در این زمینه صادرشد. همچنین کارت شناسایی بیش از سه هزار و 270 هنرمند صنایع دستی  631 پروانه تولید انفرادی و ۱8 پروانه تولید کارگاهی  نیز صادر گردید.

این مقام مسئول در خصوص برگزاری و شرکت در نمایشگاه ها نیز تصریح کرد:  استان  در اسفند ماه گذشته میزبان  یازدهمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی بود. ضمن اینکه به منظور آشناسازی و عرضه تولیدات، هنرمندان و صنعتگران در3 نمایشگاه بین المللی، 34 نمایشگاه سراسری  و  75 نمایشگاه  دائمی و موقت استانی  شرکت نمودند.

بنا بر این گزارش به نقل از مدیر کل میراث فرهنگی فارس؛ معرفی یک هزار و 581 هنرمند به بانکهای عامل و دریافت حدود 27 میلیارد تومان تسهیلات با اشتغالزایی 2 هزار و  617 نفر، ثبت میراث ناملموس 3 رشته نمد مالی، ساخت نقاره و شیشه درمه، چاپ 4 کتاب و برشور، مستند سازی و ساخت 3 فیلم،  استاندارد سازی 2 رشته صنایع دستی ، دریافت 2 مهر اصالت و 7 درجه هنری و  اجرای 11 همایش، سیمنار، نشست های تخصصی  و کارگاه های آموزشی،  بخشی از اقدامات صورت گرفته یکساله در حوزه صنایع دستی استان است.

گفتنی است: هنرهای خاتم، منبت، مشبک، کاشی هفت رنگ، دست بافته های داری، رودوزي هاي سنتي، سفال و سراميک و کاشي ،آئينه کاري, ساخت زيورآلات تعدادی از رشته های فعال در استان فارس است.

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.