اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان فارس

تاریخ: 05 خرداد 1398

رشته‌های منسوخ شده سیاه‌چادربافی عشایر فارس و مسگری شیراز احیا می شوند

معاون صنایع دستی و هنر‌های سنتی استان فارس با اشاره به پژوهش‌ها و مستند نگاری های انجام شده از احیا دو رشته منسوخ شده در این استان خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس حیدر علی زاهدیان با بیان خبر فوق  اظهار داشت: بنا به تعریف شورای احیا و باز زنده سازی رشته های صنایع دستی، اگر در رشته هنری، تولیدات به زیر 5 کارگاه فعال برسد، عنوان منسوخ شده به آن رشته تعلق می گیرد.

 وی در ادامه اظهار داشت: طرح احیا رشته سیاه چادربافی عشایر فارس اسفند ماه پارسال  در شورای احیا و باز زنده سازی به تصویب رسید و  مستند نگاری پرونده احیای رشته مسگری شیراز نیز مراحل پایانی خود را طی می‌کند.

زاهدیان نژاد با اشاره به تخصیص 5 میلیارد ریال تسهیلات به دو استاد مسگری  اضافه: این میزان تسهیلات به منظور  تولید مواد اولیه مسگری سنتی و ساخت ظروف مسی در نظر گرفته شده است.

این مقام مسئول تصریح  کرد:  تا پایان سال گذشته  ۱۵ رشته منسوخ شده  در استان فارس  احیا شده است، که شیشه گری فوتی سنتی، اویی بافی ، جاجیم بافی، طلا سازی سنتی، شیشه درمه بافی و رشته دوره چین بافی، دلوچه دوزی کازرون، مسگری و چاقو سازی نی ریز، معرق، معرق کاشی، دواتگری و رشته میناکاری  بخشی از این رشته‌ها می باشند.

معاون صنایع دستی و هنر‌های سنتی فارس خاطر نشان کرد: ۱۲۰ رشته صنایع دستی از ایام گذشته در استان فارس وجود داشته که هم اینک از این تعداد بیش از ۸۵ رشته فعال است.

 

روتیتر